niedziela, 10 lipca 2016

Kosmetyczne ABC czyli co warto wiedzieć o INCI - Składniki Kosmetyków

Witajcie! 
Z dzisiejszym postem chciałabym rozpocząć na blogu serię wpisów:
Chciałabym przybliżyć Wam składy kosmetyków, zapoznać Was z tym, co znajduje się w INCI oraz na jakie składniki warto zwrócić uwagę! :) Ten wpis będzie wstępem bardziej teoretycznym z definicjami, które trzeba znać!
INCI - International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, System nazewnictwa, którego zadaniem jest ujednolicenie nazewnictwa składników kosmetyków. W INCI znajdziemy angielskie nazwy związków chemicznych oraz łacińskie nazwy roślin. Na początku INCI znajdują się składniki użyte w kosmetyku w największej ilości, na końcu w najmniejszej. Składniki występujące w ilości mniejszej niż 1% znajdują się na końcu listy i mogą występować w nieuporządkowanej kolejności.

Najważniejsze składniki kosmetyków:

Woda - składnik występujący w większości kosmetyków na pierwszym miejscu w INCI. Woda wykorzystywana przy produkcji kosmetyków musi posiadać odpowiednią czystość, powinna być przebadana pod względem mikrobiologicznym i czystości chemicznej.

Rozpuszczalniki - bardzo ważne składniki mające za zadanie rozpuszczać inne składniki, np. substancje aktywne. Najczęściej stosowane rozpuszczalniki: woda, gliceryna, etanol, glikol propylenowy, oleje, ciekłe woski. Przykład: Isopropyl Mirystate.

Substancje Powierzchniowo Czynne - inaczej SPC lub surfaktanty, związki składające się z dwóch części: hydrofilowej (hydrofilowe główki) oraz hydrofobowej (hydrofobowe ogonki). Są to głównie substancje myjące i usuwające zabrudzenia. W dużych stężeniach mogą powodować wysuszenie skóry, szorstkość, a także podrażnienia. Niepożądane efekty można niwelować przez tworzenie mieszanin SPC. Przykłady: Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Beatine.

Emulgatory - rodzaj środków powierzchniowo czynnych, których zadaniem jest łączenie faz niemieszających się: wodnej i lipidowej. Dzięki nim można uzyskać emulsje, np. balsamy czy kremy. Przykłady: Ceteareth-12, Ceteareth-2, Sorbitan Stearate.

Emolienty - są to substancje lipofilowe, tłuszczowe. Mają za zadanie zmiękczyć oraz wygładzić naskórek. Na skórze tworzą warstwę okluzyjną, tzw. hydrofobowy film, który zapobiega utracie wody przez naskórek, poprawia nawilżenie oraz elastyczność skóry. Przykłady: Paraffinum Liquidum, Octyldodecanol.

Hydrofilowe substancje nawilżające - ich funkcją jest zwiększenie nawilżenia i elastyczności skóry poprzez przyciąganie wody ze środowiska i hamując odparowywanie wody z naskórka. Mogą działać na powierzchni skóry, a także wnikać w głąb naskórka. Przykłady: Gliceryna, Proteiny.

Humektanty - składniki utrzymujące podstać płynną kosmetyku oraz odpowiedni poziom jego nawilżenia. Przykład: Gliceryna.

Zagęstniki - substancje dodawane do preparatu kosmetycznego mające na celu utrzymać jego odpowiednią konsystencję. Przykład: Xantan Gum.

Konserwanty - składniki zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów w kosmetykach, pozwalające na długotrwałe stosowanie produktów. Przykłady: Ethylparaben, Methylparaben, Imidazolidinyl urea.

Substancje zapachowe - substancje lotne o odpowiednim zapachu wykorzystywane do produkcji kosmetyków. Są to zwykle czyste związki chemiczne bądź mieszaniny związków chemicznych lub roztwory, które wywołują wrażenie węchowe.
Substancje zapachowe:
*Amylcinnamal
*Benzylalkohol
*Cinnamylalkohol
*Citral
*Eugenol
*Hydroxycitronellal
*Isoeugenol
*Amylcinnamylalkohol
*Benzylsalicylat
*Cinnamal
*Cumarin
*Geraniol
*Hxdroxymethylpentylcyclo-hexencarboxaldehyd
*Anisylalkohol
*Benzylcinnamat
*Farnesol
*2-(4-tert-Butylbenzyl)propionaldehyd
*Linalool
*Benzylbenzoat
*Citronellol
*Hexylcinnamaldehyd
*d-Limonen
*Methylheptincarbonat
*3-Methyl-4-(2,6,6-trimethyl-2-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one
*Eichenmoosextrakt
*Baummoosextrakt.

Warto zajrzeć: http://kosmetologia.com.pl/analizator-kosmetykow.html KLIK
Wpisujecie składnik, który Was interesuje i możecie poznać informacje na jego temat, takie jak: funkcja oraz rola w kosmetyku, działanie kosmetyczne oraz jakie ewentualne efekty niepożądane mogą wystąpić po jego użyciu.

W następnych postach z serii Kosmetyczne ABC
>Zadbaj o skórę twarzy, szyi i dekoltu!
>Jakich substancji kosmetycznych unikać? Składniki kosmetyków, które mogą niekorzystnie wpłynąć na Twoją cerę.

Źródła:
http://www.zdrowe-kosmetyki.pl/inci.php
http://www.kosmopedia.org/o_kosmetykach/co_jest_w_twoim_kosmetyku_/
http://kosmetologia.com.pl/analizator-kosmetykow.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę o kulturalność i wyrażanie własnej opinii :).
Odwiedzam stronę każdego komentującego.
Jeśli interesuje Cię to o czym piszę - zaobserwuj ♥. Daj mi o tym znać w komentarzu! Chętnie zajrzę na Twojego bloga :).